Z dala od głównych dróg / Far from the main roads

W tym wpisie, na początku pokażę parę zdjęć z uroczego miejsca, do którego trafiłem dzięki podpowiedzi mojego gospodarza z Tbilisi. Powiedział mi o klasztorze w Nunisi, który leży na granicy Borżomskiego Parku Narodowego. Okolica jest przepiękna, a ludzi mało, bo droga tam jest wyjątkowo garbata. Po rozmowie z mnichami, pozwolili mi rozłożyć namiot w towarzystwie klasztornych uli. Sielskość miejsca może jednak dobiec końca, za sprawą budowanej przez Chińczyków, nowej drogi.

First photos today will be from a beautiful place I discovered thanks to a tip from my Tbilisi host. He told me about the Nunisi monastery, which is located on a border of the Borjomi National Park. The nature there is stunning and there's not so many people because the access road is bumpy and in dire conditions. After talking to the monks they agreed that I pitch my tent next to the monastery beehives. Idyllic atmosphere may unfortunately come to an end, as I saw Chinese workers building a new road.


Druga porcja zdjęć jest z miejsca dużo bardziej turystycznego. Niedaleko od miasta Kutaisi znajduje się niewielki kanion. Jest tak mały, że nie sposób dojrzeć go z głównej drogi. Mam wrażenie, że zdjęcia nie oddają w pełni jak spokojne i piękne jest to miejsce. Niewielka rzeczka wyżłobiła tutaj dość stromy kanion, który urzeka swoim pięknem.

Second batch of the photos show a more touristy place. Not far from a town of Kutaisi you can find a small canyon. It's so minute you cannot see it from a main road. I fear my photos doesn't do justice to the serenity and beauty of the place. A tiny river carved out there a quite steep canyon, which is really mesmerising.

Previous Post Next Post