Transylvania

Rumunia - Sibiu i okolice. Romania - Sibiu and it's surroundings.

Po dwudniowym odpoczynku w Braszowie. Pojechałem do miejscowości Sinaia, polecanej przez poznanych w Braszowie Hiszpanów. Miasteczko ma powierzchowność popularnego kurortu wczasowego. Sporym plusem jest możliwość wjechania drogą asfaltową na wysokość 1400 metrów. Dojeżdża się do środkowej stacji kolejki linowej, w zimie obsługującej narciarzy. Widok z góry jest niesamowity.

Zjeżdżając na dół zahaczam o lokalny zamek, a raczej pałac.

Jadąc do trasy Transfagarskiej, przejeżdżam przez Bran, w którym stoi, tłumnie odwiedzany, zamek Vlada Palownika vel Drakuli.


Jadę do, jak się potem okaże, zamkniętej trasy Transfagarskiej. Po drodze mija się zbiornik retencyjny zapory. A potem dojeżdżam do końca trasy zasypanej jeszcze śniegiem.

Następnego dnia śpię niedaleko uroczego miasteczka Sibiu, w miejscowości Cisnădioara. Kemping położony jest na zboczu góry. Oferuje przepiękne widoki, pokrytych śniegiem Karpat oraz, co nie mniej ważne, słońce od wczesnego rana. Założone w XII wieku przez niemieckich osadników, Sibiu było w przeszłości najważniejszym miastem Siedmiogrodu.Niemieckich osadników, zwanych transylwańskimi saksończykami, zaprosił na pogranicze swego królestwa, król Węgier. Niedaleki Braszów założyli z kolei, znani nam skądinąd, Krzyżacy.

Z Sibiu jadę do Sighisoary, kolejnego ważnego miasta Siedmiogrodu.

Previous Post Next Post